Aktualności

Wiosenny festyn rodzinny – 27.04.2024

Zaproszenie na walne zebranie członków i Dzień Kobiet – 08.03.2024

Szanowni Członkowie i Przyjaciele Stowarzyszenia Wawel e.V.!

Niniejszym zapraszam Państwa na walne zebranie członków, które odbędzie się 08.03.2024 w Mehrgenerationshaus przy ulicy Heinrich-Fuchs-Strasse 83, 69126 w Heidelbergu. Ponieważ zebranie odbywa się w dniu Międzynarodowego Dnia Kobiet, chcielibyśmy uczcić również nasze CZŁONKINIE przy ciastku, kawie lub herbacie i miłych rozmowach.   

Pozdrawiam i do zobaczenia,

Marta Dill

Nowa grupa w Mannheim

Szanowni Rodzice, drodzy uczniowie,

bardzo cieszymy się, że nasze poszukiwania pomieszczenia w Mannheim na naukę języka polskiego dla dzieci ze szkół ponadpodstawowych zostały uwieńczone sukcesem.

W tym roku kalendarzowym otrzymaliśmy do dyspozycji salę mieszczącą się w budynku Stadthaus (N1) przy Paradeplatz. Jest to sala nr 52/53 na 1. piętrze.

Zajęcia będą odbywać sią w piątkowe popołudnia. W związku z tym zapraszamy wszystkich chętnych na pierwsze spotkanie, które odbędzie się w piątek, 19.01.2024 w godzinach od 17:00 do 18:30.

Lekcje poprowadzi pani Aleksandra Kowalska.

Osoby zainteresowane prosimy o bezpośrednie zgłoszenie udziału w lekcji do nauczyciela pod numerem telefonu  01514-561 6606 lub na adres mailowy: aleksandra9kowalska@gmail.com.

Serdecznie zapraszamy!

Wsparcie finansowe z Polski

Informujemy, że nasza szkoła otrzymała dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach konkursu „Wspieranie Edukacji Polonijnej i Polskiej poza granicami Polski”.

Nazwa zadania publicznego: Wsparcie szkół polonijnych w Republice Federalnej Niemiec

Kwota dotacji w 2023 r. : 42 628,00 zł

Kwota dotacji w 2024 r. : 43 643,00 zł

Data podpisania umowy: 08.09.2023 r.

Całkowita wartość zadania publicznego:  1 050 264,00 zł

Zadanie publiczne ” Wsparcie szkół polonijnych w Republice Federalnej Niemiec”  polega na wsparciu szkół polonijnych poprzez dofinansowanie kosztów wynajmu pomieszczeń, wynagrodzeń nauczycieli, ubezpieczenia i innych kosztów funkcjonowania placówki.

Międzynarodowy Festiwal Książki Dziecięcej w Heidelbergu DZIEŃ POLSKI / środa, 18.10.2023, 15:00-18:00

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

w dniach od 12.10.2023 do 22.10.2023 w bibliotece DAI w Heidelbergu odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Książki Dziecięcej. To święto literatury, ciekawych książek, okazja do spotkania z pisarzami i poetami, a przede wszystkim czas dobrej zabawy.

Nasze stowarzyszenie przyjęło zaproszenie i wspólnie z organizatorami przygotowujemy dzień polski, który odbędzie się w środę, 18.10.2023 od godziny 15:00-18:00.

Tego popołudnia będziemy gościć autorów z Polski. Pani Agata Loth-Ignaciuk i Pan Bartłomiej Ignaciuk przedstawią nam swoją książkę „Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi… w rok” / wersja niemiecka „Ins ewige Eis”/, która nominowana jest do niemieckiej nagrody – Deutscher Jugendliteraturpreis 2023.

Książka graficzna „Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi. W rok”, polecana jest dla dzieci od 8 lat i opowiada o wyczynie polskiego polarnika, który w maju 1995 roku wraz z Wojciechem Moskalem jako pierwszy Polak zdobył północny kraniec Ziemi, a siedem miesięcy później dotarł samotnie na biegun południowy. Tym samym został pierwszym człowiekiem na świecie, który w jednym roku zdobył oba bieguny.

Co łączy wyprawę na biegun północny z ekspedycją na południowy kraniec Ziemi, a co je różni? Czy łatwiej jest przejść na nartach Ocean Arktyczny, czy może Antarktydę, najzimniejszy kontynent świata? Ile kosztuje polarna wyprawa i jak długo trzeba się do niej przygotowywać? Dlaczego przed wyprawą warto trenować pływanie w nartach i kurtce, spać w ogródku w namiocie i biegać po lesie, ciągnąc za sobą opony? Co spakować na sanie, a z czego zrezygnować? Jak przechodzić szczeliny, wspinać się na torosy i skakać z kry na krę?

Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, to koniecznie przyjdźcie!

Zapraszamy w imieniu własnym oraz organizatorów.

Udział jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszego zameldowania.

Szczegółowy program całego festiwalu i więcej informacji w wersji niemieckiej znajdą Państwo na stronie instytutu:

https://dai-heidelberg.de/de/unsere-angebote/international-childrens-book-festival/

a o książce i jej autorach:

List informacyjny na rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,

rozpoczynamy rok szkolny 2023/2024 z nową ofertą zajęć!

Szczególnie serdecznie witamy w naszym gronie nowych uczniów, którzy rozpoczną swoją edukacyjną przygodę z językiem polskim właśnie z nami.

Terminy rozpoczęcia zajęć w poszczególnych punktach nauczania i grupach są różne. Nauczyciele będą odpowiednio kontaktować się z rodzicami i uczniami ze swoich grup. Prosimy też zaglądać na naszą nową stronę internetową. Tam znajdą Państwo wszystkie najważniejsze informacje i aktualności.

Mamy nadzieję, że wszyscy, niezależnie od wieku i poziomu znajomości języka polskiego, znajdą wśród naszych propozycji coś ciekawego i odpowiedniego do swoich potrzeb oraz możliwości.

Rezygnujemy z punktu nauczania w Heidelbergu w centrum i otwieramy nowe grupy w Eppelheim, Heidelbergu Altstadt oraz Heidelbergu Kirchheim. Ze względu na duże zainteresowanie oferujemy dodatkowe grupy przedszkolne. Nie mamy jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie nowej grupy szkolnej
w Mannheim. Podobnie jest z grupami w Heidelbergu Handschuhsheim i Rohrbach. Czekamy na odpowiedź strony niemieckiej.

Oprócz szerokiej oferty lekcji stacjonarnych nadal prowadzimy zajęcia zdalne. Będziemy też organizować warsztaty i spotkania tematyczne, o których odpowiednio wcześnie poinformujemy.

Rodziców zapraszamy na zebranie, które odbędzie się w czwartek 28.09.2023 o godzinie 20:30 na platformie ZOOM. Link do spotkanie prześlemy drogą mailową. W niektórych punktach nauczania spotkania organizacyjne odbędą się stacjonarnie.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości, to prosimy o kontakt. 

Mamy nadzieję, że i ten rok szkolny będzie dla Was i dla nas podróżą edukacyjną pełną zabawy oraz obfitującą w wiedzę i nowe doświadczenia!

Zarząd Stowarzyszenia WAWEL i Grono Nauczycielskie

Wsparcie edukacji polonijnej w Republice Federalnej Niemiec

Miło nam poinformować, że nasze Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie ze środków finansowych pochodzących z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach działania: “Wsparcie edukacji polonijnej w Republice Federalnej Niemiec. Organizacja zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych przez organizacje polonijne w Niemczech”. Całkowia kwota dotacji dla Stowarzyszenia WAWEL T.z. wyniosła 23020 PLN. Na rok 2022 przyznano nam 17120 PLN. 5900 PLN otrzymaliśmy w roku 2023. Serdecznie dziękujemy!

Zarząd Stowarzyszenia, Grono Pedagogiczne, Rodzice oraz Uczniowie